Delegacja miechowska na tle pałacu Pusłowskich, od prawej burmistrz Kosowa, w środku Pani Dyrektor Muzeum

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Kosowie Poleskim na Mereczowszczyźnie w Białorusi, dawnej Polsce.

Dokładnie w tym dniu tego roku dla upamiętnienia tej daty odbyły się okazałe uroczystości w dworku, miejscu urodzin, który został odbudowany w 2004 roku po spaleniu w końcu drugiej wojny światowej. Obecnie mieści się w nim muzeum naszego bohatera.

   Podczas uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, zaprezentowano Jego życiorys, zwiedzono Muzeum. W uroczystościach udział wzięli między innymi: miejscowe społeczeństwo i władze, ambasador Polski w Mińsku Artur Michalski, konsul RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, dyplomaci ambasady USA, Ukrainy oraz delegacja powiatu miechowskiego w składzie: Krzysztof Capiga – rzecznik prasowy Starostwa, Eugeniusz Skoczeń – prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego, Marcin Florek – kustosz Muzeum Ziemi Miechowskiej, równocześnie członek RTK. Okazała była również 16-osobowa delegacja Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy pod przewodnictwem dr Marka Krześniaka, który corocznie organizuje podobne wyjazdy. Wieczorem odbyły się podobne uroczystości w Ambasadzie Polskiej w Mińsku.

    Nadmienia się, że w roku ubiegłym podczas takiej samej uroczystości Starosta Miechowski podpisał umowę o współpracy z Powiatem Iwacewicze, w którym znajduje się Muzeum Kościuszki. Współpraca ta rozwija się dobrze.

    Oprócz udziału w uroczystościach, delegacja miechowska podczas dwudniowego pobytu zwiedziła w Kosowie kościół, gdzie 12 lutego 1746 roku był ochrzczony nasz późniejszy bohater, zaświadcza o tym kopia aktu chrztu, ponadto katolicki cmentarz z Polakami poległymi w powstaniu styczniowym, miejscową okazałą szkołę podstawową, fabrykę mebli. W Iwacewiczach zwiedzono miejscowe muzeum, redakcję lokalnej gazety oraz w odległym lesie zaprezentowano widowisko partyzanckie w oryginalnych barakach z II wojny światowej z poczęstunkiem.

    Gospodarze byli wielce gościnni, delegacja miechowska została zakwaterowana w Pałacu Pusłowskich, który został odbudowany po zniszczeniach wojennych.

     Racławickie Towarzystwo Kulturalne uzgodniło z dyrekcją muzeum, że będą wspólnie organizować wycieczki śladami wielkich Polaków: Kościuszki, Mickiewicza, Orzeszkowej, Moniuszki i innych z możliwością noclegu w Pałacu.

Będzie to ruch bezwizowy, szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie.

                                                                                                Eugeniusz Skoczeń

 

Delegacja miechowska przy pomniku Tadeusza Kościuszki, od prawej Pani Dyrektor Muzeum
Dworek Kościuszki, muzeum
Goście honorowi uroczystości wraz z delegacją miechowską

Dodaj komentarz