4 lutego br (2019) z okazji 273 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Kosowie Poleskim na Mereczowszczyźnie w Białorusi odbyły się uroczystości upamiętniające tą datę. Miało to miejsce w dworku w którym urodził się nasz bohater, obecnie jest w nim Jego muzeum. Dworek ten został zniszczony pod koniec drugiej wojny światowej, po odbudowaniu oddano go do użytku w 2004 roku. Przed dworkiem stoi okazały pomnik naszego bohatera, który odsłonięto w ubiegłym roku.

     Uroczystości powyższe odbyły się z udziałem dyplomatów z Polski, USA, Ukrainy, naszych Posłów, lokalnych Władz i miejscowego społeczeństwa oraz delegacje Towarzystw Kościuszkowskich z Warszawy, Krakowa. Ponadto na zaproszenie Dyrekcji Muzeum i Władz powiatu Iwacewicze przybyła delegacja powiatu miechowskiego w składzie: Krzysztof Świerczek – przewodniczący rady powiatu, Jacek Kobyłka – starosta, Paweł Osikowski – wicestarosta, Wojciech Domagała, Rafał Pawlik – członkowie zarządu powiatu, oraz Eugeniusz Skoczeń – prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego, od ponad 20 lat współpracujący z tym środowiskiem.

     Powyższe uroczystości poprzedziła uroczysta msza św w kościele w pobliskim Kossowie  w którym Tadeusz Kościuszko został ochrzczony. Następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed dworkiem zostały złożone wiązanki kwiatów, w tym także od naszej delegacji. Dalsza część uroczystości odbyła się wewnątrz dworku, gdzie zostały wygłoszone przemówienia zaproszonych gości. Na podkreślenie zasługuje wystąpienie polskiego ambasadora z Mińska Pana Artura Michalskiego, który nazwał Kościuszkę „wielkim synem Rzeczypospolitej, który kochał swą ojczyznę i walczył o jej wolność”. Stwierdził, że za swego bohatera uważają go Polacy, Białorusini, Amerykanie i Francuzi. W podobnym tonie głos zabrał także starosta miechowski Pan Jacek Kobyłka, przekazując na pamiątkę do muzeum srebrną monetę z podobizną Kościuszki wydaną przez NBP z okazji 200 rocznicy Jego śmierci obchodzoną w 2017 roku, przekazał także obraz przedstawiający Bazylikę Miechowską, dodając słowa „że jesteśmy dumni z naszego bohatera, który na racławickiej ziemi w naszym powiecie stoczył 4 kwietnia 1794 roku zwycięską bitwę o wolność naszej ojczyzny.

        Po zakończonych uroczystościach w siedzibie Władz Powiatu Iwacewicze w obecności Polskiego Konsula Generalnego Pana Piotra Kozakiewicza z Brześcia nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o stałej współpracy między powiatami Iwacewicze i Miechowa. Ze strony białoruskiej umowę podpisał Aleksander Griszuk – przewodniczący powiatu, ze strony polskiej starosta Jacek Kobyłka, który w podziękowaniu stwierdził między innymi, że połączył nas Kościuszko, który tu się urodził a u nas walczył o wolność. Obydwaj podpisujący starostowie wyrazili wielkie zadowolenie z podpisanej umowy, która powinna rozwinąć szeroką współpracę z obopólnymi korzyściami.

     Główne założenia podpisanej umowy, to między innymi: współpraca gospodarcza i kulturalna, wymiana doświadczeń, wymiana handlowa, rozwój turystyki, wymiana zespołów artystycznych, realizacja wspólnych programów w dziedzinie oświaty, kultury i sportu, rozwijanie kontaktów w dziedzinie ochrony zdrowia, wymiana młodzieży w okresie wakacji. Należy podkreślić, że jest pierwsza taka umowa na tym szczeblu i to z inicjatywy strony białoruskiej.

     Powiat Iwacewicze liczy 54 tys mieszkańców, dla porównania powiat miechowski 51 tys. Posiadają dużą ilość zakładów przemysłowych, dużo jest lasów, gleby raczej piaszczyste. W przeddzień uroczystości gospodarze pokazali nowoczesne zakłady produkujące płyty paździerzowe na meble zaopatrujące całą Białoruś oraz eksportujące do Rosji i Unii Europejskiej oraz zakłady meblowe i spirytusowe. Pokazano także szkołę średnią o profilu rolniczym oraz szkołę podstawową i muzyczną. Mieszczą się w okazałych budynkach i są dobrze wyposażone z atrakcyjnym programem nauczania. Wszystka młodzież objęta jest dożywianiem, mając własne stołówki.

     Mieszkańcy żyją na dobrym poziomie, sklepy są dobrze zaopatrzone podobnie jak u nas, ceny niższe, bardzo smaczne produkty mleczarskie ,bez konserwantów. Szczególnie tani mają gaz i paliwo, przy stacjach paliwowych możliwość elektrycznego ładowania samochodów, drogi dobre, w większości ekspresowe. Miasto czyste, zadbane z piękną dekoracją , jeszcze świąteczną. Okazały mają kryty basen kąpielowy z wyczynowym lodowiskiem w hali oraz stadion i park miejski. Pokazano nam także w głębokim lesie obóz partyzancki z drugiej wojny światowej, statyści zaprezentowali życie partyzantów, zapalono znicze na grobach.

     Na podkreślenie zasługuje wielka życzliwość Władz powiatu i mieszkańców miasta do miechowskiej delegacji, podobnie było podczas oficjalnej uroczystości ze strony dyplomatów.

     Podpisana umowa o obopólnej współpracy na pewno okaże się bardzo korzystna dla naszego powiatu. Należą się słowa uznania dla Władz Powiatu Iwacewicze i Miechowskiego Starostwa za podjęcie powyższej inicjatywy.