223 lata temu, 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę na wierność Nardowi Polskiemu ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja kościuszkowska.

Mino zimna i padającego deszczu wokół tablicy upamiętniającej to wydarzenie zebrało się liczne grono młodych ludzi, reprezentantów wszystkich środowisk kościuszkowskich z całego kraju i mieszkańców Krakowa. Wieńce złożyli między innymi przedstawiciele lokalnej władzy, parlamentarzyści, konsul Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele organizacji kościuszkowskich  w Krakowie. Pojawili się też przedstawiciele towarzystw kościuszkowskich w strojach kosynierów. Rocznicę insurekcji uczczono również na sportowo. Po południu na Kopcu Kościuszki zakończył się 40 Bieg Kościuszkowski Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki organizowany przez Politechnikę Krakowską.

Prezes Fundacji im Tadeusza Kościuszki Tomasz Otrębski  uhonorował pamiątkowymi medalami Fundacji „ Pro Memoriam” – osoby zasłużone w propagowaniu idei kościuszkowskich

W godzinach popołudniowych odbyło się konferencja dotycząca przygotowani programu obchodów nadchodząc ważnych rocznic związanych z osoba Naczelnika, W spotkaniu wzięli oddział również przedstawicieli amerykańskiej Fundacji Kościuszkowskiej, z Muzeum w Solurze, i z Mereczowszczyzny na Białorusi.

 Tekst i fot.:  Robert Springwald