Racławickie Towarzystwo Kulturalne w dniach 14-18 października 2016r. zorganizowało wyjazd do Szwajcarii, Solury i Zuchwilu, gdzie ostatnie dwa lata swego życia spędził nasz bohater narodowy Tadeusz Kościuszko i 15 października 1817 roku zakończył swoją wędrówkę po ziemi.

Delegacje w liczbie 40 osób z Racławic, Krakowa, Szczekocin, Warszawy, Maciejowic, Panoramy Racławickiej we Wrocławiu, wspólnie z Polonią Szwajcarską wzięli udział w uroczystościach, na które złożyły się: oficjalne otwarcie, hymny Konfederacji Szwajcarskiej, Polski i USA oraz przemówienia, w tym przedstawicieli ambasady Polski i USA, następnie na pomniku grobowym Tadeusza Kościuszki złożono wieńce i kwiaty. Okazały wieniec, jako pierwsza złożyła delegacja Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego. Następnie odbyła się uroczysta msza święta celebrowana w języku niemieckim i polskim. Po mszy odbyło się spotkanie z Polonią Szwajcarską, na którym zespół „Lasowiacy” z Racławic dał półgodzinny koncert patriotyczny, który został przyjęty owacyjnie. W godzinach popołudniowych zwiedzono Muzeum w Solurze znajdujące się w mieszkaniu naszego bohatera, w którym zmarł. Dyrekcji Muzeum przekazano pamiątki z Polski.

   W następnym dniu tj. 17 października uczestnicy wyprawy zwiedzili Sanktuarium Maryjne w Ainziden, rangi naszego w Częstochowie oraz złożyli wizytę w Muzeum Polskim w Raperswil, tu również przekazano okazałe pamiątki, a prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego Eugeniusz Skoczeń przekazał ziemię pobraną z pól bitewnych Racławic, która została przyjęta z wielkim wzruszeniem.

 

     Działacze polonijni w Szwajcarii przysłali nadesłali okazałe podziękowanie następującej treści:

     Drodzy Rodacy

     Z wdzięcznością zachowujemy pamięć o Waszym przyjeździe „do Kościuszki”. Przywieźliście ze sobą Polskę w sercu i duchu i podzieliliście się Nią z nami ze szczerą hojnością. Nasza wspólna Pani Jasnogórska czuwała nad tym. Niechaj ponowi się to w przyszłym jubileuszowym Roku Kościuszki. Serdecznie pozdrawiamy Was Wszystkich, drodzy nam Bracia Rodacy.

Podpisał dr Jan Konopka, kustosz Muzeum w Solurze.

     „Rok Kościuszki „w 2017 roku został ogłoszony przez Paryski Komitet UNESCO i Polski Sejm, trwają przygotowania do szczególnych obchodów w całym kraju. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wyda okolicznościowe monety, a Poczta Polska serię znaczków, których emisja rozpocznie się 4 lutego w rocznicę urodzin naszego bohatera. W tym dniu odbędą się również uroczystości na Białorusi w Mereczowszczyżnie, miejscu urodzin. Delegacja Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego również weźmie w nich udział i zaprasza wszelkie osoby zainteresowane tą uroczystością i zwiedzeniem Białorusi.

Danuta Rzemieniec – uczestnik wyprawy, członek Racławickiego Towarzystwa KulturalnegoJanina Wiśniewska – autorka wierszy

NGARIGO w Krakowie – Janina Wiśniewska
Kraków – Janina Wiśniewska
Tadeusz Kościuszko – NA MARTYNICE – Janina Wiśniewska